تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - سعید مرتضوی بازداشت شد

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

دادستانی تهران از بازداشت سعید مرتضوی خبر داد.

 پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران دوشنبه شب اعلام کرد سعید مرتضوی بازداشت شد.

دادستانی تهران هنوز علت این بازداشت را اعلام نکرده است.

سعید مرتضوی در پرونده کهریزک به همراه تعدادی از همکارانش از کار معلق شده و پرونده مفتوحی داشت که احتمال می رود علت بازداشت وی به همین دلیل باشد.

پیش از این محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود عنوان کرده بود که در اسفند ماه امسال دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک برگزار خواهد شد.

وی پیش از این سرپرست سازمان تامین اجتماعی بود و در ایام اصلاحات نیز، دادستان تهران بوده است.

در همین حال، فارس نوشته که «مرتضوی به هنگام خروج از محل کار خود بازداشت شده و معاون دادستان تهران در هنگام بازداشت نامبرده در محل حضور داشته‌است.»

مرتضوی پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شده است.

مرتضوی کیست؟

سعید مرتضوی ، متولد 1346 شهرستان تفت استان یزد است. وی قبل از این که به تهران بیاید ، قاضی دادگاه های یزد بود. سپس به تهران آمد و ریاست دادگاه مطبوعات را بر عهده گرفت. سپس از سال 1381 تا 1388 ، دادستان تهران شد. 

او در جریان حوادث بعد از انتخابات 88 ، در پرونده کهریزک که طی آن دهها نفر شکنجه شدند و 4 تن جان باختند ، متهم و سپس از مقام قضاوت تعلیق شد. 

پس از آن وی از سوی احمدی نژاد به به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب و همکار دولت شد . مرتضوی در اسفند سال گذشته ، با نظر مستقیم رئیس جمهور ، به عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی منصوب شد . انتصابی که واکنش های فراوانی را به ویژه در مجلس به دنبال داشت و حتی مجلس وقت ، تهدید به استیضاح وزیر کار کرد. ماجرا با وجود پا در میانی حدادعادل و قول گرفتن از مرتضوی هم پایان نیافت تا اینکه دیوان عدالت اداری ادامه کار مرتضوی را «غیر قانونی» اعلام کرد. 

کش و قوس های میان دولت و مجلس با روشهایی که دولت برای ماندگاری مرتضوی اتخاذ می کرد ادامه یافت تا اینکه یکشنبه 15 بهمن 91 ، مجلس در یک روز تاریخی رای به برکناری وزیر کار ، تعاون و رفاه اجتماعی داد ، برغم برکناری وزیر ، مرتضوی هنوز در رأس سازمان تأمین اجتماعی قرار داشت و این در شرایطی بود که دستگاه قضا ، تصدی او بر این سازمان و تصرف بر اموالش را غیرقانونی اعلام کرده بود.نوشته شده در سه شنبه 17 بهمن 1391
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت