تبلیغات
پایگاه خبری بیداری نیوز - مردم، سال 92 احمدی نژاد را چگونه بدرقه می‌کنند؟

پایگاه خبری بیداری نیوز

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

جعبه حدیث

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران؛‌ ورود احمدی‌‌نژاد به عرصه  ریاست جمهوری نه به پشتوانه سیاست‌مداران قدرتمند و نه حمایت احزاب و تشکل‌ها و نه قلم قلم‌بدستان آن روزها بود؛‌ احمدی‌نژاد به پشتوانه "مردم" به این عرصه ورود پیدا کرد و آنچه مهم است اینکه "مردم" چگونه احمدی‌نژاد را بدرقه خواهند کرد.

خرداد1384...

"در خدمتگزاری نباید هیچ اولویت‌ و ترجیهی قائل شد، مگر برای مستضعفان که ضرورت رسیدگی به آنها بر کسی پوشیده نیست."

"انتخابات در کشور ما عرصه رقابت برای قدرت نیست بلکه عرصه رقابت برای خدمت است و ما نه حاضریم، نه می‌توانیم و نه می‌خواهیم که هزینه‌های ده‌ها میلیاردی در عرصه تبلیغات ما وارد شود چرا که این مسئله با نگاه ما به این عرصه در تناقض است".(1)

" اشکال کار من این است که وارد محدوده ممنوعه قدرت آقایان شده‌ام ... من یک نفر مستقلم، هیچ حزبی و گروهی و هیچ دسته‌ای از من حمایت نکرد و من خودم را به این ملت معرفی کردم و ملت هم استقبال کرد. آیا این گونه باید مورد هجوم باندهای قدرت و ثروت قرار بگیرم؟"(2)

" ‌یکی از برنامه‌های جدی دولت آینده مبارزه همه جانبه با فساد اداری و اقتصادی خواهد بود و در کابینه خود از کسانیکه در این زمینه با من همفکر باشند استفاده خواهم کرد."(3)

"ای مردم! بدانید که خادم شما و اعضای دولت در مبارزه با مفاسد و تبعیض‌ها و جلوگیری از اجحاف، دست از تلاش برنخواهند داشت و در مبارزه با این عناصر شناخته شده تا آخر ایستاده‌است و سر سوزنی عقب نشینی نخواهیم کرد و به یاری الهی دست همه اینها را از بیت‌المال قطع خواهیم کرد".

"برای انتخاب همکارانم معیارها و اصولی دارم".(4)
"ارزشگرا و اصولگرا هستم".(5)

"تشکیل دولت اسلامی گام بلند در تکامل انقلاب اسلامی است".(6)

"اگر دفاع از حق مردم تندروی است؛ من یک تندرو هستم".(7)

"اگر جلوی ولخرجی‌ها گرفته شود، مشکل جوانان حل می‌شود".(8)

"دولت آینده جلسات خود را در مراکز استان‌ها تشکیل خواهد داد".(9)

"طی سال‌های اخیر مدیریت فرهنگی ما در جهت تهاجم فرهنگی حرکت کرد".(10)

"تنها راه نجات بشر، عمل به احکام اسلام است".(11)

"ملت ایران می‌خواهد پرچم اسلام را در دنیا به اهتزاز درآورد؛ دولت اسلامی یعنی دولتی که برنامه‌هایش منطبق با اسلام است".(12)

این‌ها سخنان محمود احمدی نژاد، استاد دانشگاه و شهردار ساده ‌زیست تهران بود که در خرداد 1384، نه برای رسیدن به قدرت بلکه برای خدمت به ملت، با سیاستمداران نام‌آشنایی چون اکبرهاشمی رفسنجانی،‌ مصطفی معین، محمدباقر قالیباف، کروبی رقابت کرد.

شنیدن این سخنان، پس از تجربه 8 سال دولت کارگزاران و 8 سال دولت اصلاحات این سؤال را در ذهن اقشار مختلف جامعه ایجاد کرد که "یعنی می‌شود؟!!"

محمود احمدی‌نژاد سؤال مردم را اینگونه پاسخ داد: "می‌شود،‌ ما می‌توانیم"

 احمدی‌نژاد از سادگی، عبور از اشرافیت، مقابله با ویژه‌خواری، مقابله با زیاده‌خواهی گروه خاص، مقابله با غارت منابع عمومی و یا حیف و میل این منابع، روح خدمت آن هم خدمت خالصانه و صادقانه برای پیشرفت کشور، روح آرمانگرای انتظار‌محور و روح مهدویت سخن گفت.

آنگاه بود که استقبال از گفتمانی که گفتمان "عدالت" نام گرفت، هر روز پر حرارت‌تر از دیروز در جامعه دیده می‌شد.

انگار مردم تمام‌قد ایستادند و از گفتمانی که یاد‌آور خاطرات روزهای بهمن 57 بود،‌ حمایت کردند،‌ مردم از اقشار مختلف، از روستایی تا شهری و از دانشجو تا بازاری در برابر اشرافی‌گری‌ و تمسخر ‌شبه ‌روشنفکران از شهرداری که سخنانش را با "اللهم عجل لولیک الفرج..." آغاز می‌کرد،‌ استقبال کردند.

شاید نتایج نظرسنجی‌ها که اغلب از سوی سایر نامزدهای انتخابات در جامعه منتشر می‌شد،‌ خبر از پیروزی احمدی‌نژاد نمی‌داد اما حضور در بطن جامعه گویای مطلب دیگری بود؛‌ دیدارهای مردمی احمدی‌نژاد با دیدارهای سایر نامزدها متفاوت بود. استقبال بی‌نظیر بود.

مردم که بازگشت به ارزش‌های فراموش شده را احساس می‌کردند، با آنچه در توان داشتند از "مردی که از جنس مردم"نام گرفت، حمایت می‌کردند.

محمود احمدی‌نژاد می‌گفت: "‌خدا را شکر می‌کنم که در این روزها توانستم با مردم خوب ایران عزیز صحبت کنم و دیدگاهم را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری برای تشکیل دولت عدالتخواه اسلامی و اداره هرچه بهتر کشور به اطلاع مردم شریف و عزیز برسانم. همت‌های والای یکایک شما عزیزان و تمامی جوانان پرشور و با اخلاص در جای جای این سرزمین، پشتوانه و مشوق نیرومندی برای ادامه‌ حضور این سرباز کوچک اسلام در صحنه انتخابات ریاست جمهوری بوده است. "(13)

انتخابات ریاست جمهوری نهم در دو مرحله برگزار شد؛‌ محمود احمدی‌نژاد با پشت سرگذاشتن 9 رقیب که در عرصه سیاست ایران بسیار نام‌آشنا بودند، پنجمین رئیس جمهور ایران(بدون احتساب بنی‌صدر) شد.

حالا مردم ایران که کامشان از این پیروزی شیرین بود منتظر بودند تا آن تغییراتی که طی ماه‌های گذشته وعده داده شده بود عملی شود.

شهریور1391..

محمود احمدی‌نژاد که در دهمین انتخابات ریاست جمهوری نیز سکان هدایت قوه مجریه را به دست گرفت، ‌کمتر از یک سال تا پایان "هشت سال اعتماد مردمی" به خود زمان دارد.

امروز نقد دو دولت نهم و دهم در رسانه‌های جناحی و فراجناحی،‌ اصلاح‌طلب و اصولگرا تیتر یک است،‌ نقد سیاسی،‌ نقد اقتصادی، نقد فرهنگی،‌ نقد...

احزاب و تشکل‌ها و سیاستمداران قبلی و بعدی نیز از احمدی‌نژاد می‌گویند‌،‌ از آنچه باید می‌کرد و از آنچه نباید...

اما اینجا موضوع رسانه‌ها، احزاب و تشکل‌ها و سیاستمداران مطرح نیست؛‌ احمدی‌نژاد به پشتوانه "مردم" به این عرصه ورود پیدا کرد و حال آنچه مهم است اینکه "مردم چگونه احمدی‌نژاد را بدرقه می‌کنند".

بعضی در این‌باره معتقدند "ما ایرانی‌ها خوش استقبال و بد بدرقه‌ایم" و در همین زمینه به بدرقه سید محمد خاتمی در تاریخ 16 آذر 1383 در دانشگاه تهران اشاره می‌کنند.

گاهی گفته می‌شود ما ایرانی‌ها پس از پایان 8 سال خدمات یک دولت با ناسپاسی آ‌ن دولت را بدرقه می‌کنیم.

اما انگار حقیقت چیز دیگریست؛ تفاوت در شعار و عمل است که ما را خوش استقبال و بد بدرقه کرده است.

سال‌های پایانی هر دولت با حرف و حدیث‌های فراوانی همراه می‌شود، روسای جمهور از موانع می‌گویند‌، از اینکه خواستند و نشد و از اینکه عده‌ای نگذاشتند.

احمدی‌نژاد در این‌باره ‌می‌گوید: "من به کسانی که می‌گویند منتظر احمدی‌نژاد سال ۸۴ هستیم، می‌گویم من هم منتظر یاران سال ۸۴ خود هستم."(14)

و حالا در این واپسین ماه‌های دولت احمدی‌نژاد مسئله این است که آن مرد دیروز "از جنس مردم" چگونه مورد بدرقه همان مردمی که به او اعتماد کردند و سکان دولت عدالت را به او سپردند، قرار خواهد گرفت؛ اما پایان سخن تذکری به روسای جمهور آینده: شاید کم نباشند چهره‌هایی که بتوانند با همجنس مردم بودن، دل و رای مردم را با خود همراه کنند اما در این مسیر سنگلاخ باید مراقب چشمان بد اسفندیاران بود که مبادا با "چشم‌زخم" خود تهی کنند انبان دولتشان را از جنس مردم بودن...  

1) احمدی نژاد در نخستین همایش ستاد حمایت مردمی، 6 خرداد1384

2) گفتگوی احمدی‌نژاد با خبرگزاری فارس، 2تیر1384

3) احمدی نژاد در نخستین کنفرانس مطبوعاتی ،5تیر 1384

4) احمدی نژاد در جمع تعدادی از نمایندگان، 30 خرداد 84

5) احمدی نژاد در استان اردبیل، 8 خرداد 84

6) احمدی‌نژاد در جمع تعدادی از دانشجویان دانشگاههای بندرعباس، در 9 خرداد 84

7) احمدی‌نژاد در جمع مردم کرمانشاه، 13 خرداد 84

8) احمدی نژاد در برنامه تلوزیونی ضبط شده شبکه اول سیما، 14 خرداد 84

9) احمدی‌نژاد در جمع مردم شهر کرد، 14 خرداد 84

10) احمدی نژاد در شبکه دوم سیما ، 15 خرداد 84

11) احمدی نژاد در سالن ورزشی شهید افراسیابی تهران، 23 خرداد 84

12) احمدی نژاد در کنفرانس خبری ستاد مرکزی تبلیغات در تهران،‌ 23 خرداد 84

13) احمدی‌نژاد در بیانیه ای خطاب به ملت ایران، 24 خرداد 84

14) احمدی نژاد ، درجمع دانشجویان 

نوشته شده در سه شنبه 28 شهریور 1391
رهبر انقلاب

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت